מצודת וישהראד בפראג

המצודה הוקמה במאה ה-10 על  גבעה בצד המזרחי של נהר הולטובה שחוצה את פראג, אבל כנראה שההתיישבות במקום התחילה עוד קודם לכן (אם רוצים להאמין לאגדות המקומיות). מצודת וישהראד ומצודת פראג למעשה סימנו את הגבולות המוניציפליים של העיר – מה שאומר שפראג הוקמה ביניהן. עם זאת, גם כאשר מצודת פראג זכתה להיות המרכז השלטוני העירוני – מצודת וישהראד המשיכה להיות מקום בעל חשיבות לאומית.

למשל, המצודה שימשה מרכז אימונים של הצבא האוסטרו-הונגרי, יש בה כנסיות חשובות (למשל כנסיה רומנסקית בשם "הרוטנדה של מרטין הקדוש" שנחשבת לבניין הכי עתיק בפראג כולה) ובית הקברות שבשטחה נחשב לזה שטמונים בו גדולי האומה הצ'כית (למשל הסופר קארל צ'אפק, המלחינים דבוז'אק וסמטנה ועוד).

האגדה הלאומית מספרת שבמצודה זו (ולא במצודת פראג) עמדה הנסיכה ליבושה וראתה לנגד עיניה את העיר העתידית – מה שהפך אותה להיות האם המייסדת של פראג ושל שושלת המלוכה הצ'כית הראשונה. עם זאת, עד היום רבים בפראג מי משתי המצודות היוותה את ההתחלה האמיתית של העיר.

היסטוריה ורומנטיקה במקום אחד

כיום המצודה היא בעיקר אטרקציה תיירותית לאלו שמעוניינים בהיסטוריה המקומית, אבל לא רוצים את הדוחק של המוני התיירים במצודת פראג. באזור המצודה ניתן ליהנות מפארק עם פסלים שונים (למשל פסל של הנסיכה ליבושה שהוזכרה לעיל), לבלות בפארק משחקים לילדים, לבקר בבית הקברות שנבנה בסגנון ארט-נובו ובעיקר- לתצפת על העיר מזווית אחרת ויפה לא פחות. בכל מקרה מומלץ להקדיש למצודה לפחות שעה או שעתיים. ההנאה מובטחת.

כאמור מצודה זו נחשבת למתויירת פחות ממצודת פראג, אבל לזוגות רומנטיים שבאים לעיר הכי רומנטית בעולם (פראג כמובן) – היא לא פחות מאשר חובה. בסתיו השלכת בפארק של המצודה נחשבת למרשימה במיוחד ובשאר השנה ניתן ליהנות מפעילויות נוספות: הליכה לאורך הנהר ושקיעת זהב שמתרחשת כל יום בשעות אחר הצהריים.