גשר קארל בפראג

גשר קארל בפראג או בקיצור גשר קארל הוא הגשר המפורסם בעיר ואחד מסמליה. הגשר נבנה במשך כ-150 שנה ותוכנן מראש להיות רחב במיוחד (9.5 מטר) מסיבה אחת – כדי שיוכלו לעבור בו 4 כרכרות בו זמנית בימים שהן היו אמצעי התחבורה האולטימטיבי.

עם זאת, בבניית הגשר עמדה גם חשיבה כלכלית. המעבר על הגשר היה כרוך בתשלום ומכיוון שהוא היה היחיד שחיבר בין חלקי העיר Staré Město) מצד אחד ו- Malá strana מצד שני) – הוא הכניס הרבה קרונות צ'כיות לקופת העיר.

כיום אגב הגשר סגור לתנועת כלי רכב ולאורך 515 המטרים שלו ניתן לפגוש מוזיקאים, אמני רחוב, דוכני מזכרות ובעיקר הרבה תיירים שמשתמשים בגשר כנקודת תצפית על העיר. למעשה, ביקור בגשר נחשב לאטרקציית חובה לכל המגיע לפראג ושום שיטוט בעיר אינו שלם בלעדיו.

מבט על גשר קארל ומצודת פראג

הפסלים

הגשר מפורסם הודות ל-30 הפסלים שנמצאים לאורכו, בעיקר פסלים שהם העתקים של פסלי קדושים נוצרים ושל שליטי צ'כיה לדורותיהם. את הפסלים המקוריים ניתן לראות במוזיאון הלאומי שנמצא בכיכר וואצלאב.

הפסל הידוע ביותר הוא פסל ישו הצלוב ועליו הכיתוב בעברית "קדוש, קדוש, יהוה צבאות" – מה שהפך את הפסל למוקד עלייה לרגל ולמקור של אגדות שמנסות להסביר את הסתירה.

הפסל של ישו בגשר קארל אינו היחיד שנקשרו לו אגדות אורבניות. פסל נוסף שזכה לכבוד הוא פסלו של יאן מנפומוק – קדוש נוצרי שעל פי האגדה מעניק מזל ומגשים משאלות של מי שנוגע בכף רגלו.

בואו להכיר את העיר מקרוב – הזמינו כבר עכשיו טיול בעברית בפראג

רומנטיקה מהאגדות

אגדה אורבנית נוספת באה להסביר את חוזקו של הגשר, בעיקר את העובדה שהוא עומד איתן על כנו כבר 500 שנה. האגדה טוענת שבמלט ששימש לבניית הגשר הכניסו ביצים שגרמו לו להיות יציב במיוחד. אפשר לא להאמין אבל המציאות בשטח מדברת בפני עצמה.

אמנם הגשר עמוס לעייפה כל שעות היום והלילה, אבל מכיוון שפראג נחשבת לעיר הכי רומנטית בעולם – רוב הסיכויים שבביקורכם בגשר תהיו עדים להצעת נישואין כי הגשר נחשב ליעד פופולרי גם לכך. ובמילים אחרות – עוד סיבה טובה לבוא לגשר קארל בפראג.