אודות הרפובליקה הצ'כית

צ'כיה או בשמה המלא הרפובליקה הצ'כית היא מדינה הממוקמת בלב אירופה וסביב לה ארבע מדינות שכנות פולין, גרמניה, סלובקיה ואוסטריה. צ'כיה הוקמה והוכרזה כמדינה עצמאית ב-1 לינואר 1993 לאחר הפרדה מסלובקיה. השפה הרשמית בצ'כיה היא השפה הצ'כית הנמנת בין משפחת השפות הסלאביות ולכן היא מאוד דומה לרוסית, פולנית, סלובקית ואוקראינית. לצ'כיה משטר רפובליקני ונשיא המדינה החדש לפי בחירות 2013 הוא מילוש זמאן (Miloš Zeman). עיר הבירה של צ'כיה היא פראג, אחת הערים היפות והקדומות ביותר באירופה אשר נשתמרה עד היום ולא נפגעה במהלך מלחמות וקרבות שונות. פראג כבר מימי הביניים שירתה כעיר מסחרית חשובה ועיר התישבותם של מלכים ושושלות אצולה רבים. צ'כיה מורכבת מ-13 מחוזות ומלבד לפראג גם מכמה ערים גדולות ומאוכלסות כמו ברנו (Brno), אולומואץ (Olomouc) ואוסטרבה (Ostrava). בעבר היתה צ'כיה מורכבת משלושה אזורים בוהמיה (Bohemia) מרכז צ'כיה, מוראבה (Morava) חציה הימני של צ'כיה ושלזיה (Slezko) אזור בצפון עד מזרח לבוהמיה, אך בשנת 873 הוחלט על ידי שושלת פשמיסל לאחד את כל האזורים לממלכה אחת. שטחה של צ'כיה מוערך כ- 79 אלף קמ"ר ומספר האוכלוסיה עולה על 10.2 מילון איש. צ'כיה אינה בעלת מגוון אתני גדול ורוב האוכלוסיה הם צ'כים (95%) שאר התושבים הם צוענים, פולנים, סלובקים ומהגרים (טורקים, אסייאתים). גבולות צ'כיה פתוחות וניתן באמצעות כלי רכב ותחבורה לבקר במדינות השכנות לה. המטבע בצ'כיה נקרא קורונה צ'כית (Česká koruna) או בעברית כתר צ'כי. תוכניתה של צ'כיה הייתה לאמץ את האירו עד שנת 2012 אך בניגוד לשכינתה סלובקיה בה היורו הינו מטבע רשמי כבר מתחילת 2009 החליטה הממשלה לא להיחפז ולהימנע מקשיים כלכליים. צ'כיה מתארגנת ומתכוננת בצורה מסודרת ובטוחה לאימוץ האירו ב-2015, אם בכלל, עד אז תמשיך הקרונה להיות המטבע המקומי של צ'כיה. ערכה של הקרונה הוא 5.1 קרונה = 1שקל חדש. אזור הזמן בצ'כיה הוא +1 (שעה אחת אחרי ישראל). קידומת האינטרנט בצ'כיה היא cz וקידומת טלאפונית בינלאומית +420

למרות שלצ'כיה אין ים, המדינה מאוד מבורכת במיים. בכל רחבי צ'כיה זורמים מאות נהרות, נחלים ואגמים. בין הנהרות הגדולים של צ'כיה שייך נהר הולטאבה (řeka Vltava) החוצה את פראג, נהר לבה (řeka Labe) הנחשב לאחד הנהרות הגדולים באירופה ונהר המורבה (řeka Morava) הזורם בדרום-מזרח צ'כיה. כמו שבישראל יודעים להנות מהים כך גם בצ'כה יודעים היטב כיצד לנצל את מתנות הטבע ולהנות ממיטב האגמים בצ'כיה אשר מטופחים, מנוקים ומיועדים עבור הנאה ושחייה. במרחק נסיעה של 3/4 שעה עד שעה וחצי מפראג תוכלו להנות מיום כייף במבחר האגמים הקרובים לעיר אשר לידם נפתחות מסעדות וקיוסקים בהם ניתן לאכול ולקנות ומפוזרים ספסלים ומקומות ישיבה עבור המטילים.

רוב שטחה של צ'כיה 3/4% הוא שטח הררי עם הרבה הרים וגבעות, למרות כי באזורים ספציפים ישנם שפלות וירידות. האדמה בצ'כיה פוריה וטובה עבור החקלאים. אנשים רבים מתושבי צ'כיה ובפרט מעירות מחוץ לפראג מחזיקים גינות וחלקות אדמה כתחביב ומגדלים בהם מני פירות, ירקות, צמחים שונים, עצי פרי ופרחים לשימוש עצמי עבור המשפחה. לצד הכבישים בדרכים בצ'כיה תוכלו לראות לעיתים קרובות שדות חקלאיים של תירס, פרג, שעורה עבור יצור הבירה הצ׳כית הנחשבת לטובות בעולם ותפוחי אדמה (הצ׳כים אלופים בבישול מאכלים מסורתיים המבוססים על תפוחי אדמה מגידולים מקומיים). מלבד לשדות וההרים, צ'כיה עשירה גם בעשרות אלפי קמ"ר של יערות אמיתיים עם שמורות טבע בהם גרים חיות בר כמו איילים, חזירי בר, דובים כבר כמעט שלא ( ביערות בסלובקיה הדובים מצואים יותר) וינשופים. לכל החיות הללו ולעוד חיות רבות דואגים שמורות הטבע בצ'כיה ומספקים להם מזון. בחלק מן היערות בצ'כיה זורמים נחלים צרים. רוב היערות מוגנים ומשומרים ואסור לחטוב בהם עצים. אם יצא לכם לטייל ביער קרוב לפראג (וישנם הרבה) כלשהו תוכלו להנות מאויר צח ובריא ומיופים של סוגי הפטריות ופירות היער הצומחים בו (חלקם ניתנים לאכילה אבל רובם לא אז לא כדאי לנסות). בפראג עצמה אין ממש יער למרות כי בפראג 7 Holešovice ליד הויסטבישתיה (Vystaviště) קיים פארק הנקרא סטרומובקה (Stromovka) פארק שכולו עצים ועשיר בחמצן בריא.

מלבד לטבע והנופים בצ'כיה, המדינה קודם כל עשירה בהיסטוריה המדברת בעד עצמה ומתעדת את כל אשר נעשה במהלך השנים. בכל רחבי צ'כיה ישנם מאות ארמונות וטירות, כנסיות ואתרי היסטוריה רבים המשמשים כמוזיאונים וניתן לבקר בהם עם ליווי מדריך המסביר עם פירוט אודות המקום בתשלום. מלבד לארמון בפראג הטירה הקרובה ביותר לעיר היא טירת קארלשטיין (Karlštejn) הנקראת על שמו של קארל הרביעי. קארלשטיין נמצאת כ-30 קילומטר דרום-מערבית מפראג ותוכלו לרכוש סיור בתוך כותלי הטירה המיוחדת לראות בגדים וחפצים של מלכים שגרו בה בעבר ולדמיין את צ'כיה של פעם. באזורי המחוז בקירבת העיר ברנו (Brněnský kraj) תוכלו לבקר במערות ישנות מאות אלפני שנים שנוצרו בצורה טבעית ובתוכם נתיפי קרח, מכראות זהב (כמובן רק לראייה), בחלק מן המערות זורמים נחלים ולכן ישנה אפשרות לסיור בקיאקים. במחוז פילזיין (Plzen) אנו ממליצים בחום על סיור במפעל הבירה הטובה והאיכותית בעולם, בירת פלזין אורקוואל (Plsen Urquell) ובנוסף להכנס לבית הכנסת הגדול באירופה אשר פועל היום כמוזאון בכיכר העיר. בחורף תוכלו לעשות סקי על הרי הקרקונושה (Krkonoše) בצפון צ'כיה ובקייץ (אך גם בכל עונות השנה) מומלץ ליסוע למערב צ'כיה לעיר הספא קארלובי וארי (Karlovy Vary) ולהנות ממעינות ספא של מיים מינרלים בעלי תכונות מרפא אליה מגיעים תיירים מכל קצוות העולם במיוחד עבור טיפולים רפואיים ונופש.

בצ'כיה עוד מספר רחב של אפשרויות נופש והנאה מנופים מהממים ואזורים כפריים, יערות מרהיבים ועירות קטנות ומיוחדות ביופים, לכן אנו ממליצים בחום לתיירים מלבד על טיול בפראג עצמה, לנסות גם את רחבי צ'כיה ולגלות מדינה חדשה שלא לשוא כונתה פנינת אירופה.