הקיר של ג'ון לנון בפראג

הקיר של ג'ון לנון הוא קיר ברחוב Velkoprevorske Namesti במרכז פראג. הקיר אולי לא ידוע כמו מקומות אחרים במרכז העיר (גשר קארל, כיכר העיר העתיקה, כיכר וואצלאב, בית הקברות היהודי וכו'), אבל הוא נחשב לקיר הגרפיטי המפורסם בעולם וזה הישג לא מבוטל בפני עצמו. הקיר הוקדש לג'ון לנון – הרוח החיה שמאחורי להקת החיפושיות שסימל בעיני אנשי העיר חופש ודמוקרטיה.

הצטרפו אלינו לטיול בעברית בפראג וגלו יותר

הקיר שימש למחאה כנגד השלטון הקומוניסטי בפראג והיה זירת התגוששות בין יוצרי הגרפיטי לעירייה: הם ציירו, העירייה מחקה וחוזר חלילה במשחק של חתול ועכבר שהסתיים רק במהפכת הקטיפה ובעצמאות צ'כיה. אמנם הגרפיטי שנמצאים על הקיר כיום אינם המקוריים אלא שחזור שלהם, אבל הקיר היה ונשאר הוכחה חיה לנפש ולרוח של העם הצ'כי – משהו כמו חומת ברלין המקומית.

בניגוד לאטרקציות אחרות במרכז העיר, הקיר של ג'ון לנון בפראג אינו הומה אדם וניתן ליהנות ממנו בנחת ללא דוחק. ניתן גם להוסיף ציורים וכיתובים משלכם על הקיר, אבל מומלץ להצטייד מראש בטושים לא מחיקים שישמרו על היצירה שלכם מפני הגשם המקומי. חשוב לזכור שיש סיכוי שאתם לא תהיו שם ראשונים (אלא אם הגעתם מאוד מוקדם), כך שמומלץ לא להישען על הקיר כי לרוב יהיה עליו צבע טרי.

עם זאת, מכיוון שב-30 השנים האחרונות צ'כיה היא עצמאית והקומוניזם כבר לא שולט בה – הקיר של ג'ון לנון בפראג איבד מזוהרו. המשמעות היא שהקיר משמש כיום בעיקר כנקודת צילום וכמקום מפגש לצעירי העיר. לכן, אם אתם כבר פה מומלץ לבקר במספר אטרקציות סמוכות, למשל כיכר מלטה שנחשבת ליפה מכולן בפראג, גשר המנעולים שעליו תולים אוהבים מרחבי העולם מנעולים שמסמלים את אהבתם ועוד.

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *